| Meetperiode | Drenthe | Nederland |
|---|---|---|
| Q3 2021 | 2.100 | 89.600 |
| Q3 2022 | 2.800 | 115.000 |
| Q3 2023 | 2.800 | 115.200 |
| Q3 2024 | 2.600 | 115.500 |
| Q3 2025 | 2.800 | 111.600 |
| Q3 2026 | 2.900 | 111.500 |
Vacaturecijfers zijn tot en met 2021 definitief en vanaf 2022 voorlopig. Het CBS publiceert in duizendtallen. De tabel toont omgerekende aantallen voor hetzelfde kwartaal van verschillende jaren. CBS StatLine 83599NED; selectie 300013, PV22.
De meetpunten voor Drenthe
Het verloop in Drenthe begint bij 2.100 in Q3 2021 en bereikt 2.900 in Q3 2026. In volgorde van de meetpunten zijn de tussenstappen +700, 0, -200, +200, +100 vacatures. De grootste absolute stap voor Niet-commerciële dienstverlening valt tussen Q3 2021 (2.100) en Q3 2022 (2.800). In deze selectie geldt Q3 2021 met 2.100 als laagste meetpunt, en Q3 2026 met 2.900 als hoogste. De eindwaarde ligt daarmee 0 onder dat maximum en 800 boven het minimum van Drenthe.
Hoe verhoudt Niet-commerciële dienstverlening zich tot het gebied?
Van Q3 2021 tot Q3 2026 verschoof het totaal voor Drenthe van 8.300 naar 9.300 vacatures. De verandering binnen Niet-commerciële dienstverlening was +800, bij een totale regionale beweging van +1.000. In Q3 2021 kwam de categorie daarmee uit op 25,3 procent van Drenthe en in Q3 2026 op 31,18 procent. Binnen dezelfde regio heeft Gezondheids- en welzijnszorg een bijna zo grote telling (1.900), vanuit 1.300 bij het eerste meetpunt. Sommige branchegroepen binnen de bron overlappen; deze twee categorieën zijn apart vergeleken.
Van Drenthe naar de landelijke reeks
Voor heel Nederland bedraagt Niet-commerciële dienstverlening in Q3 2026 111.500 vacatures; in Q3 2021 waren het er 89.600. De landelijke beweging over dat venster komt neer op +24,4%, tegenover +38,1% voor Drenthe. In absolute aantallen ligt Nederland +21.900 ten opzichte van de beginmeting. Het aandeel van Drenthe in de nationale reeks gaat van 2,34 naar 2,6 procent. Dat verloopt niet noodzakelijk in dezelfde richting als het aandeel van Niet-commerciële dienstverlening binnen het regionale totaal van 9.300.
Welke gebieden lijken op de eindstand?
Onder de 12 vergelijkbare gebieden met een positieve meetwaarde voor Niet-commerciële dienstverlening en een beschikbare beginmeting zijn er 9 met een hogere eindstand dan Drenthe. De stand van 2.900 is binnen deze selectie niet gedeeld. Het dichtst in absolute aantallen komt Fryslân met 3.300, gevolgd door Flevoland met 2.300. Relatief aan het eigen regionale totaal lopen de andere gebieden van 25,42 procent in Noord-Brabant tot 35,04 procent in Zuid-Holland. Ter vergelijking staat Drenthe op 31,18 procent voor Niet-commerciële dienstverlening.
Maak één open dienst bespreekbaar
Kies bij een roosterbespreking voor Niet-commerciële dienstverlening in Drenthe één moeilijk te vullen dienst. Vergelijk de bezetting met een werkgever die onder Gezondheids- en welzijnszorg zou kunnen vallen. In de statistiek staan daar 1.900 vacatures tegenover 2.900 voor Niet-commerciële dienstverlening. Vraag of dezelfde werktijden en vaardigheden spelen. Voor Fryslân vermeldt het derde kwartaal 2026 3.300 vacatures in Niet-commerciële dienstverlening. Onderzoek reistijd afzonderlijk voordat je die regio ook als praktisch wervingsgebied beschouwt.
Vragen voor het vervolg
- Welke vereiste uit jouw vacature kun je concreet demonstreren tijdens een meeloopmoment?
- Bij welke twee meetpunten binnen Niet-commerciële dienstverlening zou je eerst extra context opvragen?
- Wat heb je naast de telling voor Drenthe nodig om de volgende stap te onderbouwen?
Bronnen
Welke dienst vraagt aandacht?
Voor welke dienst binnen Niet-commerciële dienstverlening in Drenthe zoek je een werkbare bezetting?
