| Meetperiode | Flevoland | Nederland |
|---|---|---|
| Q3 2021 | 1.700 | 89.600 |
| Q3 2022 | 2.400 | 115.000 |
| Q3 2023 | 2.200 | 115.200 |
| Q3 2024 | 2.800 | 115.500 |
| Q3 2025 | 2.100 | 111.600 |
| Q3 2026 | 2.300 | 111.500 |
Vacaturecijfers zijn tot en met 2021 definitief en vanaf 2022 voorlopig. Het CBS publiceert in duizendtallen. De tabel toont omgerekende aantallen voor hetzelfde kwartaal van verschillende jaren. CBS StatLine 83599NED; selectie 300013, PV24.
De meetpunten voor Flevoland
Het verloop in Flevoland begint bij 1.700 in Q3 2021 en bereikt 2.300 in Q3 2026. In volgorde van de meetpunten zijn de tussenstappen +700, -200, +600, -700, +200 vacatures. De grootste absolute stap voor Niet-commerciële dienstverlening valt tussen Q3 2021 (1.700) en Q3 2022 (2.400). In deze selectie geldt Q3 2021 met 1.700 als laagste meetpunt, en Q3 2024 met 2.800 als hoogste. De eindwaarde ligt daarmee 500 onder dat maximum en 600 boven het minimum van Flevoland.
Hoe verhoudt Niet-commerciële dienstverlening zich tot het gebied?
Van Q3 2021 tot Q3 2026 verschoof het totaal voor Flevoland van 7.100 naar 8.100 vacatures. De verandering binnen Niet-commerciële dienstverlening was +600, bij een totale regionale beweging van +1.000. In Q3 2021 kwam de categorie daarmee uit op 23,94 procent van Flevoland en in Q3 2026 op 28,4 procent. Binnen dezelfde regio heeft Handel een bijna zo grote telling (2.000), vanuit 1.900 bij het eerste meetpunt. Sommige branchegroepen binnen de bron overlappen; deze twee categorieën zijn apart vergeleken.
Van Flevoland naar de landelijke reeks
Voor heel Nederland bedraagt Niet-commerciële dienstverlening in Q3 2026 111.500 vacatures; in Q3 2021 waren het er 89.600. De landelijke beweging over dat venster komt neer op +24,4%, tegenover +35,3% voor Flevoland. In absolute aantallen ligt Nederland +21.900 ten opzichte van de beginmeting. Het aandeel van Flevoland in de nationale reeks gaat van 1,9 naar 2,06 procent. Dat verloopt niet noodzakelijk in dezelfde richting als het aandeel van Niet-commerciële dienstverlening binnen het regionale totaal van 8.100.
Welke gebieden lijken op de eindstand?
Onder de 12 vergelijkbare gebieden met een positieve meetwaarde voor Niet-commerciële dienstverlening en een beschikbare beginmeting zijn er 10 met een hogere eindstand dan Flevoland. De afgeronde telling 2.300 komt voor bij 2 gebieden. Het dichtst in absolute aantallen komt Zeeland met 2.300, gevolgd door Drenthe met 2.900. Relatief aan het eigen regionale totaal lopen de andere gebieden van 25,42 procent in Noord-Brabant tot 35,04 procent in Zuid-Holland. Ter vergelijking staat Flevoland op 28,4 procent voor Niet-commerciële dienstverlening.
Maak één open dienst bespreekbaar
Kies bij een roosterbespreking voor Niet-commerciële dienstverlening in Flevoland één moeilijk te vullen dienst. Vergelijk de bezetting met een werkgever die onder Handel zou kunnen vallen. In de statistiek staan daar 2.000 vacatures tegenover 2.300 voor Niet-commerciële dienstverlening. Vraag of dezelfde werktijden en vaardigheden spelen. Voor Zeeland vermeldt het derde kwartaal 2026 2.300 vacatures in Niet-commerciële dienstverlening. Onderzoek reistijd afzonderlijk voordat je die regio ook als praktisch wervingsgebied beschouwt.
Vragen voor het vervolg
- Welke vereiste uit jouw vacature kun je concreet demonstreren tijdens een meeloopmoment?
- Bij welke twee meetpunten binnen Niet-commerciële dienstverlening zou je eerst extra context opvragen?
- Wat heb je naast de telling voor Flevoland nodig om de volgende stap te onderbouwen?
Bronnen
Welke dienst vraagt aandacht?
Voor welke dienst binnen Niet-commerciële dienstverlening in Flevoland zoek je een werkbare bezetting?
