| Meetperiode | Noord-Holland | Nederland |
|---|---|---|
| Q3 2021 | 7.000 | 59.800 |
| Q3 2022 | 8.000 | 66.800 |
| Q3 2023 | 7.900 | 64.500 |
| Q3 2024 | 7.500 | 63.200 |
| Q3 2025 | 7.600 | 63.500 |
| Q3 2026 | 7.600 | 62.900 |
Vacaturecijfers zijn tot en met 2021 definitief en vanaf 2022 voorlopig. Het CBS publiceert in duizendtallen. De tabel toont omgerekende aantallen voor hetzelfde kwartaal van verschillende jaren. CBS StatLine 83599NED; selectie 300003, PV27.
De meetpunten voor Noord-Holland
Het verloop in Noord-Holland begint bij 7.000 in Q3 2021 en bereikt 7.600 in Q3 2026. In volgorde van de meetpunten zijn de tussenstappen +1.000, -100, -400, +100, 0 vacatures. De grootste absolute stap voor Nijverheid en energie valt tussen Q3 2021 (7.000) en Q3 2022 (8.000). In deze selectie geldt Q3 2021 met 7.000 als laagste meetpunt, en Q3 2022 met 8.000 als hoogste. De eindwaarde ligt daarmee 400 onder dat maximum en 600 boven het minimum van Noord-Holland.
Hoe verhoudt Nijverheid en energie zich tot het gebied?
Van Q3 2021 tot Q3 2026 verschoof het totaal voor Noord-Holland van 72.900 naar 68.800 vacatures. De verandering binnen Nijverheid en energie was +600, bij een totale regionale beweging van -4.100. In Q3 2021 kwam de categorie daarmee uit op 9,6 procent van Noord-Holland en in Q3 2026 op 11,05 procent. Binnen dezelfde regio heeft Specialistische zakelijke diensten een bijna zo grote telling (7.800), vanuit 8.500 bij het eerste meetpunt. Sommige branchegroepen binnen de bron overlappen; deze twee categorieën zijn apart vergeleken.
Van Noord-Holland naar de landelijke reeks
Voor heel Nederland bedraagt Nijverheid en energie in Q3 2026 62.900 vacatures; in Q3 2021 waren het er 59.800. De landelijke beweging over dat venster komt neer op +5,2%, tegenover +8,6% voor Noord-Holland. In absolute aantallen ligt Nederland +3.100 ten opzichte van de beginmeting. Het aandeel van Noord-Holland in de nationale reeks gaat van 11,71 naar 12,08 procent. Dat verloopt niet noodzakelijk in dezelfde richting als het aandeel van Nijverheid en energie binnen het regionale totaal van 68.800.
Welke gebieden lijken op de eindstand?
Onder de 12 vergelijkbare gebieden met een positieve meetwaarde voor Nijverheid en energie en een beschikbare beginmeting zijn er 3 met een hogere eindstand dan Noord-Holland. De stand van 7.600 is binnen deze selectie niet gedeeld. Het dichtst in absolute aantallen komt Gelderland met 8.500, gevolgd door Overijssel met 5.700. Relatief aan het eigen regionale totaal lopen de andere gebieden van 11,92 procent in Utrecht tot 23,56 procent in Noord-Brabant. Ter vergelijking staat Noord-Holland op 11,05 procent voor Nijverheid en energie.
Maak één open dienst bespreekbaar
Kies bij een roosterbespreking voor Nijverheid en energie in Noord-Holland één moeilijk te vullen dienst. Vergelijk de bezetting met een werkgever die onder Specialistische zakelijke diensten zou kunnen vallen. In de statistiek staan daar 7.800 vacatures tegenover 7.600 voor Nijverheid en energie. Vraag of dezelfde werktijden en vaardigheden spelen. Voor Gelderland vermeldt het derde kwartaal 2026 8.500 vacatures in Nijverheid en energie. Onderzoek reistijd afzonderlijk voordat je die regio ook als praktisch wervingsgebied beschouwt.
Vragen voor het vervolg
- Welke vereiste uit jouw vacature kun je concreet demonstreren tijdens een meeloopmoment?
- Bij welke twee meetpunten binnen Nijverheid en energie zou je eerst extra context opvragen?
- Wat heb je naast de telling voor Noord-Holland nodig om de volgende stap te onderbouwen?
Bronnen
Welke dienst vraagt aandacht?
Voor welke dienst binnen Nijverheid en energie in Noord-Holland zoek je een werkbare bezetting?
