| Meetperiode | Utrecht | Nederland |
|---|---|---|
| Q3 2021 | 3.900 | 59.800 |
| Q3 2022 | 4.400 | 66.800 |
| Q3 2023 | 4.300 | 64.500 |
| Q3 2024 | 4.300 | 63.200 |
| Q3 2025 | 4.400 | 63.500 |
Vacaturecijfers zijn tot en met 2021 definitief en vanaf 2022 voorlopig. Het CBS publiceert in duizendtallen. De tabel toont omgerekende aantallen voor hetzelfde kwartaal van verschillende jaren. CBS StatLine 83599NED; selectie 300003, PV26.
De meetpunten voor Utrecht
Het verloop in Utrecht begint bij 3.900 in Q3 2021 en bereikt 4.400 in Q3 2025. In volgorde van de meetpunten zijn de tussenstappen +500, -100, 0, +100 vacatures. De grootste absolute stap voor Nijverheid en energie valt tussen Q3 2021 (3.900) en Q3 2022 (4.400). In deze selectie geldt Q3 2021 met 3.900 als laagste meetpunt, en Q3 2022 met 4.400 als hoogste. De eindwaarde ligt daarmee 0 onder dat maximum en 500 boven het minimum van Utrecht.
Hoe verhoudt Nijverheid en energie zich tot het gebied?
Van Q3 2021 tot Q3 2025 verschoof het totaal voor Utrecht van 34.900 naar 36.100 vacatures. De verandering binnen Nijverheid en energie was +500, bij een totale regionale beweging van +1.200. In Q3 2021 kwam de categorie daarmee uit op 11,17 procent van Utrecht en in Q3 2025 op 12,19 procent. Binnen dezelfde regio heeft Specialistische zakelijke diensten een bijna zo grote telling (4.100), vanuit 4.000 bij het eerste meetpunt. Sommige branchegroepen binnen de bron overlappen; deze twee categorieën zijn apart vergeleken.
Van Utrecht naar de landelijke reeks
Voor heel Nederland bedraagt Nijverheid en energie in Q3 2025 63.500 vacatures; in Q3 2021 waren het er 59.800. De landelijke beweging over dat venster komt neer op +6,2%, tegenover +12,8% voor Utrecht. In absolute aantallen ligt Nederland +3.700 ten opzichte van de beginmeting. Het aandeel van Utrecht in de nationale reeks gaat van 6,52 naar 6,93 procent. Dat verloopt niet noodzakelijk in dezelfde richting als het aandeel van Nijverheid en energie binnen het regionale totaal van 36.100.
Welke gebieden lijken op de eindstand?
Onder de 12 vergelijkbare gebieden met een positieve meetwaarde voor Nijverheid en energie en een beschikbare beginmeting zijn er 5 met een hogere eindstand dan Utrecht. De stand van 4.400 is binnen deze selectie niet gedeeld. Het dichtst in absolute aantallen komt Limburg met 3.800, gevolgd door Overijssel met 5.800. Relatief aan het eigen regionale totaal lopen de andere gebieden van 10,72 procent in Noord-Holland tot 23,11 procent in Overijssel. Ter vergelijking staat Utrecht op 12,19 procent voor Nijverheid en energie.
Maak één open dienst bespreekbaar
Kies bij een roosterbespreking voor Nijverheid en energie in Utrecht één moeilijk te vullen dienst. Vergelijk de bezetting met een werkgever die onder Specialistische zakelijke diensten zou kunnen vallen. In de statistiek staan daar 4.100 vacatures tegenover 4.400 voor Nijverheid en energie. Vraag of dezelfde werktijden en vaardigheden spelen. Voor Limburg vermeldt het derde kwartaal 2025 3.800 vacatures in Nijverheid en energie. Onderzoek reistijd afzonderlijk voordat je die regio ook als praktisch wervingsgebied beschouwt.
Vragen voor het vervolg
- Welke vereiste uit jouw vacature kun je concreet demonstreren tijdens een meeloopmoment?
- Bij welke twee meetpunten binnen Nijverheid en energie zou je eerst extra context opvragen?
- Wat heb je naast de telling voor Utrecht nodig om de volgende stap te onderbouwen?
Bronnen
Welke dienst vraagt aandacht?
Voor welke dienst binnen Nijverheid en energie in Utrecht zoek je een werkbare bezetting?
