| Meetperiode | Gelderland | Nederland |
|---|---|---|
| Q3 2021 | 1.700 | 17.100 |
| Q3 2022 | 2.400 | 21.900 |
| Q3 2023 | 1.800 | 18.900 |
| Q3 2024 | 1.600 | 17.300 |
| Q3 2025 | 1.400 | 15.600 |
Vacaturecijfers zijn tot en met 2021 definitief en vanaf 2022 voorlopig. Het CBS publiceert in duizendtallen. De tabel toont omgerekende aantallen voor hetzelfde kwartaal van verschillende jaren. CBS StatLine 83599NED; selectie 383100, PV25.
De meetpunten voor Gelderland
Het verloop in Gelderland begint bij 1.700 in Q3 2021 en bereikt 1.400 in Q3 2025. In volgorde van de meetpunten zijn de tussenstappen +700, -600, -200, -200 vacatures. De grootste absolute stap voor Vervoer en opslag valt tussen Q3 2021 (1.700) en Q3 2022 (2.400). In deze selectie geldt Q3 2025 met 1.400 als laagste meetpunt, en Q3 2022 met 2.400 als hoogste. De eindwaarde ligt daarmee 1.000 onder dat maximum en 0 boven het minimum van Gelderland.
Hoe verhoudt Vervoer en opslag zich tot het gebied?
Van Q3 2021 tot Q3 2025 verschoof het totaal voor Gelderland van 41.700 naar 43.700 vacatures. De verandering binnen Vervoer en opslag was -300, bij een totale regionale beweging van +2.000. In Q3 2021 kwam de categorie daarmee uit op 4,08 procent van Gelderland en in Q3 2025 op 3,2 procent. Binnen dezelfde regio heeft Informatie en communicatie een bijna zo grote telling (1.000), vanuit 1.600 bij het eerste meetpunt. Sommige branchegroepen binnen de bron overlappen; deze twee categorieën zijn apart vergeleken.
Een tweede schaal voor de regionale vacaturestand
Voor Gelderland vermeldt de afzonderlijke vestigingenstatistiek bij Vervoer en opslag op 1 januari 2025 5.790 vestigingen. Het vacaturecijfer 1.400 heeft betrekking op Q3 2025. Zet je deze twee bronnen op dezelfde schaal, dan krijg je indicatief 24,18 openstaande vacatures per honderd getelde vestigingen. Landelijk staan 15.600 vacatures naast 72.485 vestigingen, ongeveer 21,52 per honderd. Dit zijn twee meetmomenten. Eén werkgever kan meerdere vacatures hebben of helemaal niemand zoeken, en meerdere vestigingen onder zijn naam hebben.
Voor Q3 2024 komt diezelfde benadering in Gelderland uit op 1.600 vacatures per 5.880 vestigingen (27,21 per honderd). Het absolute vacatureverschil voor Vervoer en opslag is -200. Onderzoek bij een vacature die lang openstaat of de functie-eisen en de geplande uren hetzelfde zijn gebleven voordat je een verandering in deze verhouding op jouw eigen team betrekt.
Van Gelderland naar de landelijke reeks
Voor heel Nederland bedraagt Vervoer en opslag in Q3 2025 15.600 vacatures; in Q3 2021 waren het er 17.100. De landelijke beweging over dat venster komt neer op -8,8%, tegenover -17,6% voor Gelderland. In absolute aantallen ligt Nederland -1.500 ten opzichte van de beginmeting. Het aandeel van Gelderland in de nationale reeks gaat van 9,94 naar 8,97 procent. Dat verloopt niet noodzakelijk in dezelfde richting als het aandeel van Vervoer en opslag binnen het regionale totaal van 43.700.
Welke gebieden lijken op de eindstand?
Onder de 12 vergelijkbare gebieden met een positieve meetwaarde voor Vervoer en opslag en een beschikbare beginmeting zijn er 3 met een hogere eindstand dan Gelderland. De stand van 1.400 is binnen deze selectie niet gedeeld. Het dichtst in absolute aantallen komt Utrecht met 1.200, gevolgd door Limburg met 1.100. Relatief aan het eigen regionale totaal lopen de andere gebieden van 2,5 procent in Flevoland tot 5,12 procent in Limburg. Ter vergelijking staat Gelderland op 3,2 procent voor Vervoer en opslag.
Maak één open dienst bespreekbaar
Kies bij een roosterbespreking voor Vervoer en opslag in Gelderland één moeilijk te vullen dienst. Vergelijk de bezetting met een werkgever die onder Informatie en communicatie zou kunnen vallen. In de statistiek staan daar 1.000 vacatures tegenover 1.400 voor Vervoer en opslag. Vraag of dezelfde werktijden en vaardigheden spelen. Voor Utrecht vermeldt het derde kwartaal 2025 1.200 vacatures in Vervoer en opslag. Onderzoek reistijd afzonderlijk voordat je die regio ook als praktisch wervingsgebied beschouwt.
Vragen voor het vervolg
- Welke vereiste uit jouw vacature kun je concreet demonstreren tijdens een meeloopmoment?
- Bij welke twee meetpunten binnen Vervoer en opslag zou je eerst extra context opvragen?
- Wat heb je naast de telling voor Gelderland nodig om de volgende stap te onderbouwen?
Bronnen
Welke dienst vraagt aandacht?
Voor welke dienst binnen Vervoer en opslag in Gelderland zoek je een werkbare bezetting?
